Dźwięk ostrzeżenia?

Nawigacje, CB radio, Car Audio
Awatar użytkownika
chrisfox
Forumowicz
Posty: 751
Rejestracja: 04 cze 2017, 19:21
Skąd: Warszawa
Rok: 2005
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Renault Safrane 2,5

Dźwięk ostrzeżenia?

Post autor: chrisfox » 28 cze 2017, 13:18

Już ze dwa razy mi coś brzęknęło. Audio na moment ciszej i odzywa się taki miły, niegłośny dźwięk jakby delikatnego dzwonka. Słyszałem to przy manewrach.

To nie jest dźwięk taki, jak od czujników, żadna kontrolka się nie zapala, nie zauważam też, żeby się cokolwiek działo.

Co by to mogło być?

Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Dźwięk ostrzeżenia?

Post autor: sasio » 28 cze 2017, 17:15

Możliwe że gadaczka wyciszona jest i ostrzega tylko gongiem np.o nie zamkniętych drzwiach lub pasach niezapietych
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

Awatar użytkownika
chrisfox
Forumowicz
Posty: 751
Rejestracja: 04 cze 2017, 19:21
Skąd: Warszawa
Rok: 2005
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Renault Safrane 2,5

Re: Dźwięk ostrzeżenia?

Post autor: chrisfox » 28 cze 2017, 22:09

Właśnie takie było moje pierwsze skojarzenie - w końcu znam tryb dyskretny z Safrane. Nie, gadaczka - jeśli ma coś do powiedzenia, np. o niezamkniętych drzwiach - przemawia normalnie, nie jest przełączona tylko na gong. Rzecz się działa zresztą raczej po dłuższej jeździe, niż na początku, gdzie by coś mogło być nie tak.

obuwie
Forumowicz
Posty: 149
Rejestracja: 06 sty 2017, 15:36
Skąd: Wrocław
Rok: 2006
Silnik: 2.0T

Re: Dźwięk ostrzeżenia?

Post autor: obuwie » 28 cze 2017, 23:35

A to nie jest tak, że jeżeli jakiś błąd przestanie występować podczas wypowiedzi to gadaczka zamilknie w pół zdania zamiast odczytać cały komunikat? Albo w ogóle nie zdąży się odezwać? Tak sobie gdybam, muszę przetestować. Najprościej będzie chyba na "warning, the bonnet is not closed" :)

Albo jakieś ostrzeżenie, do którego gadaczka nie ma nagranych mądrości więc jest tylko gong? Chociaż wtedy byłby jakiś napis, kontrolka czy cokolwiek.

Awatar użytkownika
chrisfox
Forumowicz
Posty: 751
Rejestracja: 04 cze 2017, 19:21
Skąd: Warszawa
Rok: 2005
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Renault Safrane 2,5

Re: Dźwięk ostrzeżenia?

Post autor: chrisfox » 29 cze 2017, 07:22

O, to jest jakiś trop. Nie mam w tej chwili zbyt wiele paliwa (wskazówka już niemal wchodzi na czerwone pole) a sygnał się odzywał podczas manewrów, może sobie wówczas paliwo w zbiorniku mocniej zafalowało i przez moment zapragnął mi powiedzieć o rezerwie a potem się rozmyślił. Nie wiem, jak tu, w Safrane rzeczywiście się (chyba, głowy nie dam) zdarzało, że komunikat był przerywany, jeśli przyczyna alarmu ustąpiła.

Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Dźwięk ostrzeżenia?

Post autor: sasio » 29 cze 2017, 07:29

W Velu tak właśnie jest, a najszybciej sprawdzisz czy to jest to w taki sposób.
Odpal auto, włącz światła (manetka do końca), zgaś silnik, wyjmij karte (wszystko na zamkniętych drzwiach), otwórz drzwi ( gadaczka zrobi gong aby powiedzieć warning light switch on), a Ty szybko po usłyszeniu gonga przekręć manetke świateł na zero, a ona się zamknie.
O ile to był taki dźwięk.

Znam też akcję wzywania samochodu na serwis olejowy, przekroczenia prędkości 130km/h, czy wzywanie na serwis gazu.
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

Awatar użytkownika
chrisfox
Forumowicz
Posty: 751
Rejestracja: 04 cze 2017, 19:21
Skąd: Warszawa
Rok: 2005
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Renault Safrane 2,5

Re: Dźwięk ostrzeżenia?

Post autor: chrisfox » 29 cze 2017, 08:51

Test dał wynik niejednoznaczny ;)

Otóż tak:
- u mnie przy probie wyjścia z zapalonymi światłami nie tylko słychać gong i komunikat, ale przede wszystkim piszczy (częste, krótkie dźwięki)
- gong przed komunikatem to trzy dźwięki, tymczasem ja (w przypadku, o który pytam) słyszałem za każdym razem tylko jeden
- oczywiście, wyłączenie świateł natychmiast przerywa alarm

axa2zxz
Administrator
Posty: 491
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:52
Skąd: Warszawa
Rok: 2003
Silnik: 2.0T

Re: Dźwięk ostrzeżenia?

Post autor: axa2zxz » 29 cze 2017, 11:46

A to nie jest przypadkiem gong z Carminata? W momencie jak slyszysz ten dzwiek zwroc uwage czy na wyswietlaczu navi nie pojawia sie trojkat z wykrzyknikiem (to ma zwrocic Twoja uwage na jakies zagrozenie, jakie to masz opisane w instrukcji). Tak mi sie przypomina, ze wlasnie przy okazji tej ikonki pojawia sie taki fajny cichy gong :) No i sam piszesz, ze w tym momencie radio sie przycisza (a tak potrafi tylko Carminat, gadaczka zupelnie radio wycisza).

Awatar użytkownika
chrisfox
Forumowicz
Posty: 751
Rejestracja: 04 cze 2017, 19:21
Skąd: Warszawa
Rok: 2005
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Renault Safrane 2,5

Re: Dźwięk ostrzeżenia?

Post autor: chrisfox » 29 cze 2017, 12:18

To może być to, zwrócę uwagę. Zastanawiające jest (znów się przed chwilą odezwał), że chyba uruchamia się tylko w jednym miejscu - kiedy cofam na swoje stanowisko parkingowe. Do tej pory miałem trzy takie sygnały i przynajmniej dwa (chyba trzeci też) przydarzyły się tu. Zaraz znów będę się musiał przejechać, sprawdzę.

Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Dźwięk ostrzeżenia?

Post autor: sasio » 29 cze 2017, 15:37

Często gong Carminata pojawia się gdy wjezdzasz w miejsce nie zarejestrowane cyfrowo tzn bez danych dotyczacych typu trasy itd.
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

ODPOWIEDZ