Nagła Rezerwa

Elektryka wnętrza, silnika i nadwozia, oświetlenie
kopej07
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2017, 23:11
Skąd: Zgorzelec
Rok: 2002
Silnik: 3.0 dCi V6

Nagła Rezerwa

Post autor: kopej07 » 16 cze 2017, 13:13

Witam już drugi raz zdarzyła mi się taka nieprzyjemność. Samochód zatankowany praktycznie pod korek zrobiłem nim jakieś 500km bez zarzutu, wskazówka doszła do połowy wskaźnika nawet ciut ponad pół. Ku mojemu zdziwieniu po odpaleniu samochodu po kilku godzinach postoju zapaliła się rezerwa. i to taka konkretna z komunikatem Miesiąc temu miałem podobnie, lecz z połowy wskazówki zeszło na ponad rezerwę jeszcze bez komunikatu ale myślałem, że to jakiś błąd i dotankowałem auto i było ok. Teraz znów to samo. Jak wróciłem z pracy do domu to było już jakoś połowa baku może ciut poniżej, postanowiłem umyć auto i je przestawić chciałem ku mojemu zdziwieniu po odpaleniu auta zapaliła się rezerwa.. Wg. moich obliczeń paliwa powinno wystarczyć na jeszcze ok 200-250 km minimum.

Ktoś wie co może być przyczyną lub jak sobie z tym poradzić ?

Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Nagła Rezerwa

Post autor: sasio » 16 cze 2017, 13:28

Wskazowka w baku jest tak naprawdę kwestią informacyjną, gdyż komputer analizując styl jazdy, obroty, temperaturę i masę innych rzeczy określa na ile kilometrów starczy mu paliwa w zbiorniku.
Nie określiłeś czy chodzi o gaz czy benzynę czy diesla. Najlepiej to zatankuj do pełna, zrób 100km i jedź na tą samą stację i znowu zatankuj do pełna, zobaczysz ile auto spała a wtedy analizując ilość paliwa w baku stwierdzisz ile przejdziesz. Dokładny odczyt w filtrach uzyskasz robiąc tzw test karty czyli wciskasz przycisk zmiany trybu wyświetlacza (przycisk na manetce wycieraczek) i trzymając wkładasz kartę. Przelaczasz tym samym przyciskiem pomiędzy trybami testu
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

kopej07
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2017, 23:11
Skąd: Zgorzelec
Rok: 2002
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Nagła Rezerwa

Post autor: kopej07 » 16 cze 2017, 13:37

Silnik Diesla 3.0dci. Wg komputera średnie spalanie jest to 7,7l /100km. Jeszcze chwilę przed nagłym spadkiem wskaźnika komputer pokazywał, że można przejechać jakieś 400km na tym paliwie, aż nagle rezerwa i nic nie pokazuje ile przejadę teraz.

Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Nagła Rezerwa

Post autor: sasio » 16 cze 2017, 13:49

Możliwe że coś jest nie tak z plywakiem który może się zawieszać i wskazywać błędne dane
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

kopej07
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2017, 23:11
Skąd: Zgorzelec
Rok: 2002
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Nagła Rezerwa

Post autor: kopej07 » 17 cze 2017, 00:06

sasio pisze:Możliwe że coś jest nie tak z plywakiem który może się zawieszać i wskazywać błędne dane

zatankowałem auto dzisiaj na orlenie i będę teraz obserwował w którym momencie nagle spadnie wskazówka - czy faktycznie znowu spadnie na rezerwe jak będzie poniżej połowy baku... Jeżdżę teraz z non stop włączonym odliczaniem ile km przejadę na paliwie .

obuwie
Forumowicz
Posty: 149
Rejestracja: 06 sty 2017, 15:36
Skąd: Wrocław
Rok: 2006
Silnik: 2.0T

Re: Nagła Rezerwa

Post autor: obuwie » 17 cze 2017, 08:45

To wygląda jak nic na wariujący pływak. To, że czasami dzieje się to w bezsensownych momentach wynika z tego, że samochód do któreś tam odpalenie czy wg własnej logiki aktualizuje odczyt z pływaka, a pomiędzy pokazuje poziom paliwa na podstawie obliczeń komputera. Wiem coś o tym, mam LPG a nie mam emulatora :) I w jakiej pozycji będzie pływaczek w trakcie "aktualizacji" tyle ci się pojawi, widać musi się zacinać w położeniu "mało paliwa", ale równie dobrze może skoczyć na pełen zbiornik albo jakąkolwiek inną pozycję i później na podstawie tego wskazania komputer i tak pokaże bzdurny dystans do osuszenia zbiornika, niekoniecznie za mały. Domyślam się, że dzieje się to zawsze po odpaleniu auta, nigdy nie pojawiła ci się nagle rezerwa już w trakcie jazdy? Pływak się zacina jak nic, cóż to może być innego.

Tak gdybając może też siedzieć w jednej pozycji cały czas, albo nie dawać w ogóle żadnego odczytu a mimo to pokazywać po tankowaniu zatankowane auto. U mnie gdy tankuję gaz (albo po prostu otwieram klapkę) często po tankowaniu wskazanie poziomu PB to 3/4 baku, chociaż nic przecież benzyny nie dolewałem. Kilka (albo i przy kolejnym) odpaleń później wskakuje na właściwie, czy to wyższe czy niższe gdy faktycznie przyjdzie informacja ze wskazania poziomu w zbiorniku.

kopej07
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2017, 23:11
Skąd: Zgorzelec
Rok: 2002
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Nagła Rezerwa

Post autor: kopej07 » 17 cze 2017, 12:20

Dokładnie tak nigdy nie zawiesił się pływak podczas jazdy, tylko właśnie podczas próby odpalenia, a w zasadzie jak wkładam karte do slotu to od razu wskazówka idzie na rezerwe, a dzień wcześniej lub kilka godzin przed był w połowie :)


Ktoś może doradzić jak sobie poradzić z tym pływakiem ?

Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Nagła Rezerwa

Post autor: sasio » 17 cze 2017, 13:00

Odkrecic pokrywę pompy paliwowej a następnie odkręcić pompę
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

Awatar użytkownika
Buri
Forumowicz
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwie 2017, 00:53
Skąd: Siedlce
Rok: 2002
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Mazda 6

Re: Nagła Rezerwa

Post autor: Buri » 22 cze 2017, 22:34

Też tak miałem ze dwa razy, trochę mniej niż połowa baku a ten mi po odpaleniu pokazuje że minimum, aż strach ruszać ;-) postanowiłem zrobić jak ze starym telefonem, czyli jak się zawiesi "system" to reset ;-) więc wyłączyłem silnik, wyjąlem kartę, złożyłem kartę,wyjąłem kartę, włożyłem i tak kilka razy i wszystko wróciło do normy i od 2 miesięcy jest ok. Może to głupie rozwiązanie...no ale cóż ;-)

kopej07
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2017, 23:11
Skąd: Zgorzelec
Rok: 2002
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Nagła Rezerwa

Post autor: kopej07 » 25 cze 2017, 12:35

Buri pisze:Też tak miałem ze dwa razy, trochę mniej niż połowa baku a ten mi po odpaleniu pokazuje że minimum, aż strach ruszać ;-) postanowiłem zrobić jak ze starym telefonem, czyli jak się zawiesi "system" to reset ;-) więc wyłączyłem silnik, wyjąlem kartę, złożyłem kartę,wyjąłem kartę, włożyłem i tak kilka razy i wszystko wróciło do normy i od 2 miesięcy jest ok. Może to głupie rozwiązanie...no ale cóż ;-)

Jak coś jest głupie i działa to wcale nie jest głupie :) Spróbuję zatem u siebie jak się znowu tak stanie.

ODPOWIEDZ