Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Układ klimatyzacji i ogrzewania
Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Post autor: Tygrysio » 12 cze 2019, 14:49

Mam problem - mam układ po wymianie sprężarki na inną (używaną) i system działa obecnie bardzo słabo. W temperaturze otoczenia około 30 stopni C na parowniku z wielkim bólem pokazuje 15- 16 stopni, ale po dodaniu gazu (nawet odrobinę) ciśnienie rośnie i temperatura na parowniku również do 20 paru stopni. Żeby było ciekawiej, wcześniej było tak że układ działał lepiej w czasie jazdy. Układ był sprawdzany, czynnik jest, ale chłodzi bardzo słabo. DDT pokazuje błąd zespołu wentylatorów, ale działają i drugi bieg też się włącza, ale dosyć późno. Co może być przyczyną - wież, że clipie jest podobno możliwość zmiany ustawień sprężarki. Co może być przyczyną - czy to raczej padnięta sprężarka czy jakiś problem elektryczno-ustawieniowy ?

oceanic123

Re: Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Post autor: oceanic123 » 12 cze 2019, 17:40

jakie ciśnienie ma na zasilaniu/powrocie ?

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Post autor: Tygrysio » 14 cze 2019, 20:18

DDT pokazuje na wolnych obrotach jakieś -14,5 bara, przy temp. zewnętrznej 23 stopnie.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Post autor: Tygrysio » 14 cze 2019, 20:44

Dodam jeszcze, że wcześniej klimatyzacja jakoś chodziła, charakterystyczne było to że lepiej działała przy wyższej prędkości. Podejrzewałem, że mogło brakować trochę czynnika, więc podjechałem do pewnego zakładu na uzupełnienie. Podłączono maszynę i bez ściągania z układu panowie orzekli, że brakuje 200g w układzie, podobno tyle dobili, ale klimatyzacja praktycznie nie chłodziła. Panowie stwierdzili, że może być wiele przyczyn i żebym sobie wyczyścił chłodnicę. Za usługę nic nie wzięli, co mnie zdziwiło, bo przecież dobili 200g czynnika. Niestety, po wizycie klimatyzacja prawi w ogóle przestałą działać. Dwa tygodnie później pojechałem do innego zakładu , podłączono maszynę, ściągnieto wszytsko z układu, okazało się, że brakuje 100g. czynnika, pełen cykl, próżnia, nabicie - jakieś półtorej godziny, ale klimatyzacja dalej ledow zipie. W poprzednim zakładzie całość trwała 15-20 minut. Teraz zastanawiam się, co mogło zostać sp... w tym zakładzie - w charytatywność nie wierzę. Dzwoniłem do nich i chciałem umówić się na konkretniejszą diagnostykę, nic nie mówiłem nawet o reklamacji, a Pan od razu odparł, że przecież nie wzięli nic za usługę i najlepiej, żebym poszukał innego warsztatu, bo są bardzo zajęci. Pytanie, czy ci fachowcy mogli w jakiś sposób uszkodzić układ i co dokładnie mogło zostać uszkodzone - osobiście podejrzewam sprężarkę, ale nie znam się na tym.

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Post autor: bergman » 14 cze 2019, 23:28

Może masz zapchaną chłodnicę z przodu auta? Uruchom auto, klimę, a następnie chłodnicę potraktuj zimną wodą z myjki wysokociśnieniowej. Jeżeli będzie poprawa to masz już jakiś trop.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Post autor: Tygrysio » 15 cze 2019, 08:13

Nie, to raczej nie jest główna przyczyna - tak jak napisałem klimatyzacja praktycznie przestała działać po tym niby "dobiciu" 200 g. Wcześniej faktycznie przy szybszej jeździe działała wyraźnie wydajniej. Chyba będę musiał zaryzykować i wymienić sprężarkę.

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Post autor: bergman » 15 cze 2019, 12:02

Jak jest za dużo czynnika to nie ruszy. Zasugerowałem się tym, że w czasie jazdy jest lepiej, a to dlatego, że powietrze przepływa przez chłodnicę.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Post autor: Tygrysio » 15 cze 2019, 14:42

Tak jak napisałem, 2 tygodnie byłem w innym zakładzie i okazało się że 100g brakuje. Teraz jest tyle ile być powinno, a klimatyzacja działa gorzej niż przed "dobiciem". Ciśnienie w układzie jest chyba OK opierając się na danych z sieci. Czy ktoś miał może problem z zaworem rozprężnym w układzie klimatyzacji ?

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Post autor: Tygrysio » 15 cze 2019, 16:53

Dokonałem sprawdzenia w DDT i wyskakuje błąd zespołu sterowania wentylatorami chłodzenia, który nie chce się kasować. DDT pokazuje, że drugi bieg się nie włącza. Coś jest nie tak, bo faktycznie 2 bieg włączał się bardzo rzadko i późno. Np. dzisiaj trzymałem go pół godziny w temp. 25 stopni i II bieg nie włączył się. Temperatura w układzie chłodzenia jest stabilna 85 stopni. Co może być przyczyną braku lub późnego włączania 2 biegu pracy wentylatora ?

oceanic123

Re: Sterowanie sprężarką klimatyzacji w 3.0 DCI

Post autor: oceanic123 » 16 cze 2019, 09:17

uruchom test prędkości wentylatora II bieg przez Clip i będziesz widział czy wystartował. Jeśli nie, będziesz szukał dalej.

ODPOWIEDZ