całkowity brak prądu w Vel Satisie

Masz problem że swoim VelSatisem?
Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

całkowity brak prądu w Vel Satisie

Post autor: Tygrysio » 05 sty 2021, 09:39

Dzisiaj Vel Satis sprawił mi kolejną niespodziankę. Kilka dni był nieodpalany, otwieram drzwi i nie pali się żadna lampka, totalny brak prądu. Myśłałem, że padł akumulator i podłączyłem przewodami drugi, ale to nic nie dało - Velek nie daje jakichkolwiek znaków życia. Nie wiem co się stało, pierwszy raz mam taki problem z samochodem - podejrzewam jakiś bezpiecznik albo przekaźnik. Może ktoś z Was miał podobny problem - bardzo proszę o pomoc, bo stoi teraz w takim miejscu, że w razie czego nie mam jak go nawet zholować.

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: całkowity brak prądu w Vel Satisie

Post autor: bergman » 05 sty 2021, 11:47

Sprawdź bezpieczniki na klemie plusowej.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: całkowity brak prądu w Vel Satisie

Post autor: Tygrysio » 05 sty 2021, 17:16

A jak to sprawdzić - czy da się to zdiagnozować z zewnątrz czy trzeba jakoś rozbierać. Widzę też, że ktoś majstrował przy wtyczkach do komputera Isuzu przy boku obudowy akumulatora. Są dwie całe mokre gołe wtyczki - wiem, że powinna być na nich taka osłona-kaptur. Czy ich zawilgocenie może spowodować wyłączenie całego prądu ? Na razie niestety jest trupek totalny.

one
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 18 mar 2019, 15:31
Skąd: Dolnośląskie, góry
Rok: 2003
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Espace i inne...

Re: całkowity brak prądu w Vel Satisie

Post autor: one » 05 sty 2021, 18:17

Zacznij od tego, co podał kolega, czyli upewnij się, że zasilanie wychodzi z aku do auta. Sprawdź i ew. podładuj aku. Na plusowej klemie masz konstrukcję z bezpiecznikiem płytkowym. Najlepiej rozkręć tę blaszki, wyczyść i przeszlifuj połączenia drobnym papierkiem, sprawdź miernikiem ten bezpiecznik, solidnie skręć. Jak bezpiecznik będzie upalony, to go nie omijaj, wymień i sprawdzaj dalej. Jeżeli wilgoć dostała się do sterownika to mogą być grube problemy, ale najpierw trzeba zacząć od podstaw, czyli ogarnąć prunt, a to często nie jest sprawa tylko jednego miejsca. Jeżeli auto stoi pod chmurką, to przy takiej pogodzie ciężko się grzebie.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: całkowity brak prądu w Vel Satisie

Post autor: Tygrysio » 05 sty 2021, 18:36

No właśnie w taką pogodę ciężko coś sensownego zdziałać. Akumulator ma jakieś pół roku i wszystko było z nim OK, ale jakiś miesiąc temu po wizycie u mechaników (wymiana chłodnicy) zaczęły się dziać dziwne rzeczy z prądem. Czasami nie miał siły odpalić na drugi dzień po naładowaniu prostownikiem, a czasami bez problemu odpalał po tygodniowym postoju. Zawsze jednak przynajmniej się coś świeciło i bezproblemowo odpalał z przewodów lub się ładował. Tak było właśnie ostatnio - po tygodniowym postoju odpalił bez problemu, a dwa dni później samochód po otwarciu drzwi był martwy. Teraz niestety nie reaguje na nic. Czy jeżeli akumulator jest całkowicie wydojony to po podłączeniu przewodami z innym nie powinno przynajmniej coś ożyć. Może to jednak tylko akumulator całkowicie się rozłożył.

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: całkowity brak prądu w Vel Satisie

Post autor: bergman » 05 sty 2021, 19:47

Na lewej podłużnicy są chyba punkty masowe, może warto tam zajrzeć.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: całkowity brak prądu w Vel Satisie

Post autor: Tygrysio » 06 sty 2021, 11:25

Podłączyłem prostownik z pomiarem napięcia do klem i nie pokazuje w ogóle nic - akumulator jest chyba totalnie martwy. Dziwi mnie tylko to, że po podłączeniu sprawnego akumulatora przewodami też nie ma żadnej reakcji na Velku. Mam pytanie techniczne - jak wygląda samodzielna wymiana akumulatora w tym aucie, co trzeba z narzędzi i czy są jakieś istotne rzeczy, które trzeba zrobić przy okazji. Dziwna jest klema plusowa - od góry jest całkowicie zabudowana i wychodzą z niej przewody a sama śruba mocująca klemę jest od dołu i nie widzę do niej dostępu. W przedlifcie wyglądało to zupełnie inaczej. Jestem w obcym miejscu, nie mam narzędzi i będę musiał coś zorganizować na szybko.

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: całkowity brak prądu w Vel Satisie

Post autor: bergman » 06 sty 2021, 11:52

U mnie nie ma tam nic specjalnego, kluczyk 10 i 13, najlepiej nasadka. Do odkręcenia mocowania akumulatora potrzebna będzie długa przedłużka.
Jeśli mnie pamięć nie myli to jeszcze należy ruszyć rurę od dolotu, kluczyk 7mm. Wszystko do ogarnięcia małym zestawem kluczy 1/4"

one
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 18 mar 2019, 15:31
Skąd: Dolnośląskie, góry
Rok: 2003
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Espace i inne...

Re: całkowity brak prądu w Vel Satisie

Post autor: one » 06 sty 2021, 20:25

Sprawdź, czy masz w swoim assistance usługę drobnej naprawy na miejscu. Może się okazać, że podjedzie gościu i na miejscu Ci to ogarnie.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: całkowity brak prądu w Vel Satisie

Post autor: Tygrysio » 07 sty 2021, 12:20

Serdecznie dziękuję za pomoc i cenne wskazówki. Pożyczyłem wskazane klucze i jakoś udało mi się dokonać przeszczepu akumulatora - pacjent żyje i odjechał na własnych kołach. Problem był tylko z rurą od turbo, nie udało mi się jej ściągnąć z turbiny, ale jakoś udało się ją odgiąć i wyciągnąć baterię. Mam tylko nadzieję, że jednak wadliwy był akumulator a nie jakieś wariacje w elektryce Vel Satisa. Na marginesie osobiście raczej nie polecam akumulatorów marki 4MAX z Int........ - miałem dwa, w dwóch różnych autach i każdy po niespełna roku już nie spełniał swojej roli, kolejny raczej już będzie z innej firmy.

ODPOWIEDZ