Czyszczenie odmy f4rt - wideo tutorial

Silnik, elementy napędowe, skrzynie biegów
VelMaciek
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 20 wrz 2018, 17:19
Skąd: Wawiak
Rok: 2006
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Vel Satis 3.5 2005

Czyszczenie odmy f4rt - wideo tutorial

Post autor: VelMaciek » 29 kwie 2021, 15:51

1. Odkręcamy rury od turbo, demontujemy osłonę turbo, wyjmujemy cewki, zdejmujemy dwa przewody od odmy, odkręcamy pokrywę odmy
2. Szorujemy, ważne by na silniku nic nie rozlewać, tylko czyścić na sucho i ściągać wilgotną szmatką. Na czas czyszczenia obowiązkowo dwa tampony w spływy oleju od strony chłodnicy.
3. Szorujemy dalej pokrywę, ja zalałem Akrą i ładnie popracowała , na sam koniec wyparzyłem w 90 stopniach, następnie odtłuściłem obie powierzchnie.
4. Próby, bo tak za pierwszym razem ciężko jest to wsunąć , to sobie znalazłem wygodne podejście jeszcze bez silikonu.
5. Silikon do silników MA Professional, starałem się nakładać równo, mam nadzieję, że nie dostało się go za dużo do odmy. Daje mu czas 24h na wyschnięcie -wedle opisu na tubce.
6. Mariaż z lekkim poślizgiem, bo w jednym miejscu przy cewce lekko dotknąłem pokrywy głowicy.
7. Skręcanie w odwrotnej kolejności niż w punkcie pierwszym. Ważne, pokrywę odmy dokręcamy momentem 13Nm, wedle wskazówek zegara - od środka - a że nie mam takiego zakresu użyłem małej nasadki do finalnego dokręcenia.

Obrazek Czyszczenie odmy f4rt- Wideo

Bartek1986
Forumowicz
Posty: 15
Rejestracja: 19 cze 2017, 21:28
Skąd: Wasilków
Rok: 2005
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Laguna II 1.8 16V

Re: Czyszczenie odmy f4rt - wideo tutorial

Post autor: Bartek1986 » 19 maja 2021, 15:39

Super manual. Mnie żona by pogoniła z domu jak bym jej do zmywarki to wsadził . ja mam jeszcze inny problem , a mianowicie olej kapię mi na plecionkę wydechu, zmieniałem już uszczelkę przewodu turbo nr kat 7701048678, bo tam zazwyczaj wisiała kropla oleju, ale nie za bardzo to pomagało, pierwszym razem sama uszczelkę, a ostatnio jak wymieniałem wahacze z przodu ( była konieczność opuszczenia sanek, przez co dostęp był lepszy do tego przewodu od turbo) wymieniłem znów na nową i jeszcze na dodatek posmarowałem "klejem" do składania silników, smród oleju w środku jest trochę mniejszy ale wczoraj przy zakładaniu osłon pod silnik( po moich przygodach z poszukiwaniem uszkodzeniem wiązki el.) widziałem że znów wisi tam kropla oleju i plecionka tez jest mokra. Do Rury dolotowej nie zaglądałem czy jest tam olej, myślisz że brudna odma może te powodować wyciek tego oleju na plecionkę ( fizycznie nie wiem skąd ten olej leci na plecionkę - może nie z tego przewodu doprowadzającego olej do turbiny)?

VelMaciek
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 20 wrz 2018, 17:19
Skąd: Wawiak
Rok: 2006
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Vel Satis 3.5 2005

Re: Czyszczenie odmy f4rt - wideo tutorial

Post autor: VelMaciek » 22 maja 2021, 14:41

Gdyby było chłodniej wystarczyło by odpiąć przewód łączący odmę z dolotem i tam masełko się mi robiło. Nawet przy założeniu, że to od odmy olej, to jakim cudem opuścił by układ dolotu, bez objawów, np lewe powietrze, albo słyszalna turbina przez pęknięcie przed turbiną. Może to krople z tylnej części pokrywy odmy (od strony grodzi). Wykręć 3 małe śrubki od osłony turbo i zdejmij osłone, chusteczka i na macanta. Ja dodam że mi odskoczyła odma bez szarpania się, a powinna być wklejona. Dodatkowo lusterkiem zerkniesz po kolektorach czy gdzieś nie ściekało na plecionkę(spodziewał bym się śladów w postaci czarnych wypalonych plam).

Bartek1986
Forumowicz
Posty: 15
Rejestracja: 19 cze 2017, 21:28
Skąd: Wasilków
Rok: 2005
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Laguna II 1.8 16V

Re: Czyszczenie odmy f4rt - wideo tutorial

Post autor: Bartek1986 » 23 maja 2021, 19:44

Dzięki wielkie, w wolnej chwili pobadam temat.

ODPOWIEDZ