Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Blacharstwo, lakiernictwo, wnętrze
Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Post autor: Tygrysio » 19 kwie 2023, 18:54

Jak wymienić sam wkład wylanego lusterka fotochromatycznego ? Czy da się to zrobić bez demontażu obudowy lusterka ?

Awatar użytkownika
Magister
Klubowicz
Posty: 195
Rejestracja: 07 kwie 2017, 20:27
Skąd: Tarnów
Rok: 2009
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Renault Laguna 2.0

Re: Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Post autor: Magister » 20 kwie 2023, 23:58

Da się zdjąć bez demontażu obudowy. Musisz zjechać lusterkiem w dół. Tzn. lustro ustawić, tak by "patrzyło" na ziemię. Dzięki temu w górnej części lusterka powstaje szczelina (między obudową a lustrem). Przyświeć tam latarką i zobaczysz taką "przesuwkę"/kawałek przeważnie białego plastiku z ząbkami. Ten plastik należy przesunąć śrubokrętem w lewo lub prawo, żeby poluzować lustro.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Post autor: Tygrysio » 21 kwie 2023, 15:00

Spróbuję tej metody - czyli nie trzeba rozwalać obudowy. Znalazłem jeszcze taki film https://www.youtube.com/watch?v=lPWCdU9RiJE&t=69s. Chyba da się zdjąć obie części samej obudowy, ale w praktyce nie jest to takie proste i można coś niechcący połamać.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Post autor: Tygrysio » 21 kwie 2023, 16:12

Jednak muszę rozłożyć obudowę z lusterka dawcy, które nie jest podłączone. Obudowa puszcza tylko na górze i zastanawiam się, co zrobić z resztą.

Awatar użytkownika
Magister
Klubowicz
Posty: 195
Rejestracja: 07 kwie 2017, 20:27
Skąd: Tarnów
Rok: 2009
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Renault Laguna 2.0

Re: Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Post autor: Magister » 21 kwie 2023, 20:46

Do zdjęcia samego szkła fotochromowego nie trzeba rozbierać obudowy, tak, jak mówi o tym serwisówka.

Obie jej części naturalnie są rozbierlalne, trzeba pamiętać, żeby robić to na skręconym lusterku (ustawionym w stronę, w którą się składają, lub przeciwną) wtedy m.in widać zaczepy.

Na górze i dole jest taki sam typ zaczepów, które de facto najlepiej odpiąć po wyjęciu szkła, ponieważ szarpiąc za obudowę z zewnątrz (w celu jej rozpięcia) można połamać zaczepy. Ja przynajmniej tak robię, bo tak, jak piszesz, plastiki obudowy są przeważnie bardzo kruche.

Pokrótce mówi tez o tym nota MR403VELSATIS5, strona 56A-3/4/5/6 - zerknij chociaż na stronę 6 tzn. 56A-6, tam jest pokazany mechanizm blokowania lustra.

Tak jeszcze od siebie dodam, że szkła fotochromowe różnią się wtyczką miedzy przed i poliftem.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Post autor: Tygrysio » 22 kwie 2023, 19:39

To już konkretne informacje. Rozumiem, że lusterko musi być złożone, żeby dało się zdjąć obudowę. Ja mam lusterko od dawcy odkręcone w normalnej pozycji i chciałbym z niego wymontować samo szkło - czy jest to możliwe bez rozwalenia obudowy ?

Awatar użytkownika
Magister
Klubowicz
Posty: 195
Rejestracja: 07 kwie 2017, 20:27
Skąd: Tarnów
Rok: 2009
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Renault Laguna 2.0

Re: Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Post autor: Magister » 23 kwie 2023, 10:44

Magister pisze: 20 kwie 2023, 23:58 Da się zdjąć bez demontażu obudowy. Musisz zjechać lusterkiem w dół. Tzn. lustro ustawić, tak by "patrzyło" na ziemię. Dzięki temu w górnej części lusterka powstaje szczelina (między obudową a lustrem). Przyświeć tam latarką i zobaczysz taką "przesuwkę"/kawałek przeważnie białego plastiku z ząbkami. Ten plastik należy przesunąć śrubokrętem w lewo lub prawo, żeby poluzować lustro.
Rozumiem, że lusterko dawcy masz "na stole" i nie masz możliwości elektrycznego wysterowania silniczków w celu zjechania lustrem w dół. Spróbuj zatem pchnąć lustro rękami, powinno pójść.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Post autor: Tygrysio » 24 kwie 2023, 15:10

Udało mi się rozpołowić obudowę lusterka - poległ tylko jeden zaczep. Mam szkło na wierzchu jest . Na górze szkła z tyłu jest plastikowa czarna obręcz z 3 ząbkami - gdzie włożyć ten śrubokręt ? Jak wygląda sytuacja z lusterkami fotochromowymi - wsteczne się ściemnia, prawe jest wylane, a lewe jest całe, ale się nie ściemnia. Czy jest tak, że jeżeli jedno lusterko jest uszkodzone to ściemnianie nie działa w obydwu, czy działają niezależnie ?

Awatar użytkownika
Magister
Klubowicz
Posty: 195
Rejestracja: 07 kwie 2017, 20:27
Skąd: Tarnów
Rok: 2009
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Renault Laguna 2.0

Re: Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Post autor: Magister » 24 kwie 2023, 20:19

Właśnie tą obręcz z ząbkami należy przekręcić/przesunąć zgodnie, lub przeciwnie do kierunku wskazówek zegara (nie pamiętam), wtedy szkło się poluzuje.

Kwestia tego ściemniania, to szczerze mówiąc nie mam pojęcia, nie miałem potrzeby analizy tego tematu. Moim zdaniem nie sądzę, żeby lusterka ściemniały się oddzielnie (zbyt duża komplikacja na etapie produkcji samochodu). W razie czego są schematy VISU, tam można wszystko wyczytać.

Tygrysio
Forumowicz
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2018, 07:41
Skąd: Olsztyn
Rok: 2003
Silnik: 3.0 dCi V6

Re: Wymiana wkładu lusterka fotochrom

Post autor: Tygrysio » 27 kwie 2023, 15:23

Szkło z dawcy zdemontowałem - zębatkę należy w prawym lusterku przesunąć w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Mam problem z demontażem szkła w przykręconym lusterku. 1. Lusterka składają się elektronicznie do tyłu - jak je ustawić w pozycji do przodu, tak jak pokazuje serwisówka ?, 2. Bez demontażu przedniej części obudowy jest minimalny dostęp do tej zębatki - śrobokręt wchodzi pod dużym kątem i ciężko jest ruszyć tą plastikową zębatkę - spore ryzyko uszkodzenia szkła lub obudowy.

ODPOWIEDZ