Przechowywanie felg i opon

Felgi, opony, czujniki i koła dojazdowe
Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Przechowywanie felg i opon

Post autor: sasio » 14 gru 2016, 02:38

Przed demontażem opon z samochodu należy oznaczyć ich pozycję na samochodzie, aby później założyć je w tym samym miejscu. Pierwszym krokiem jest dokładnie umycie kół, wysuszenie i wyjęcie z bieżnika wszelkich ciał obcych takich jak kamyki itp.

W oponach przechowywanych z felgami koła należy ułożyć jedno na drugim lub powiesić na specjalnym wieszaku. Nie wolno stawiać kół pionowo, ponieważ ciężar felgi spowoduje trwałe odkształcenie opony, które będzie dyskwalifikowało ją z dalszej eksploatacji.
Same opony można przechowywać na stojąco lub jedna na drugiej, ale maksymalnie po 10 opon. opona powoduje hałas bardzo podobny do zużytego łożyska, jednak występuje przy innych prędkościach. Natomiast same opony należy przechowywać na stojąco i można co pewien czas obracać o 90 stopni. Nie jest to jednak konieczne przy oponach radialnych, gdyż nie występuje ryzyko odkształcenia, takie jak w ogumieniu diagonalnym, które obecnie nie są już stosowane w samochodach osobowych.



Można również składować opony jedna na drugiej, tak jak z felgami, układając maksymalnie po 10 sztuk. Nie wolno ich natomiast wieszać na hakach.

Opony powinny być składowane w pomieszczeniu ciemnym, suchym i chłodnym, z dala od benzyn i olejów.
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

Gabrielo Vel satis
Forumowicz
Posty: 624
Rejestracja: 17 gru 2016, 07:05
Skąd: KUTNO
Rok: 2005
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Renault Megane RS

Re: Przechowywanie felg i opon

Post autor: Gabrielo Vel satis » 10 lip 2017, 20:33

Ja przechowywałem całe koła na stojąco w pionie,ale co dwa tygodnie były obracane 8-) .Robiłem tak przez pięć sezonów,nie było żadnych problemów,odkształceń itp. ;)

redi
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 13 wrz 2017, 12:48
Skąd: Warszawa
Rok: 2007
Silnik: 3.5 V6

Re: Przechowywanie felg i opon

Post autor: redi » 13 wrz 2017, 13:03

ja przechowuję na stojąco - komplety opon/felg, nie miałem przez kilkanaście lat żadnego problemu, przecież obciążenie 850 kg...nijak ma się do wagi 15-20 kg...nie dajmy się zwariować, co więcej, to naturalny (czytaj: zaprojektowany dla opony) sposób użycia, bardziej bałbym się na leżąco, bo wtedy działają na oponę siły boczne (ale max 2 szt. 1 na drugiej...a nie 4, bo wtedy dolna dostanie mimo wszystko boczne obciążenie); reasumując, wydaje mi się, że najbezpieczniej jest przechowywać właśnie w pionie komplety opona/felga, z prawidłowym ciśnieniem (wtedy po sezonowaniu widać, czy coś się dzieje z ciśnieniem czy nie - jak nie, komplet zakładam bez problemu)

ODPOWIEDZ