Lusterka zewnętrzne - 2 problemy - grzanie i ściemnianie

Elektryka wnętrza, silnika i nadwozia, oświetlenie
bati333
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 12 wrz 2018, 00:44
Skąd: Przeworsk
Rok: 2005
Silnik: 2.0T

Lusterka zewnętrzne - 2 problemy - grzanie i ściemnianie

Post autor: bati333 » 07 sty 2019, 20:04

Mam takie problemy z lusterkami zewnętrznymi:
1. Przestało mi grzać lusterko lewe - akurat teraz w zimie. Prawe grzeje. Rozebrałem oba. Pomierzyłem, posprawdzałem. W prawym napięcie ok 13v a w lewym 1.5v.
Przekładałem lewe do prawego i tam lewe grzeje. Nie wiem dlaczego takie ubogie zasilanie na lewym i gdzie szukać przyczyny.
Szkła i maty sprawne na pewno.
Kabelki czarne podające zasilanie do grzania wchodzą w lusterko i zapewne w drzwi.
Ma ktoś jakiś pomysł?

2. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że lusterka zewnętrzne mam jakby cały czas ściemnione i jest to niewygodne przy manewrach.
Obstawiam winowajcę lusterko wewnętrzne, ale nie mam pewności. Nie wiem czy takie mają być czy to moja wrażliwość.
Lusterka zewnętrzne są bez pamięci, na 3 kabelki.
Nie zauważam też różnicy w zmianie koloru lusterka wewnętrznego przy oślepianiu.
Zamierzam wymienić, ale nie wiem czy to coś da i czy dobrze szperam.

Jakby ktoś miał jakieś podpowiedzi to z góry dziękuję!
Velek polift.

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: Lusterka zewnętrzne - 2 problemy - grzanie i ściemnianie

Post autor: bergman » 07 sty 2019, 21:05

Ad 1. Sprawdź styki na słupku, może wystarczy rozpiąć wtyczkę i zapiąć ponownie. Sprawdź ciągłość przewodu w drzwiach.

Ad 2. Odepnij wtyczkę od lusterka wewnętrznego i zobacz czy lusterka się rozjaśnią. Możesz też zaświecić latarką w czujnik w lusterku wewnętrznym od przodu, a od strony kabiny zasłonić czujnik palcem.

bati333
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 12 wrz 2018, 00:44
Skąd: Przeworsk
Rok: 2005
Silnik: 2.0T

Re: Lusterka zewnętrzne - 2 problemy - grzanie i ściemnianie

Post autor: bati333 » 07 sty 2019, 21:32

Rozpinałem i zapinałem - bez wymiernego efektu. Co dało się widocznie zrobić to próbowałem. Obstawiam, że przy przerwaniu przewodu napięcia w ogóle by nie było.
Coś jakby blokowało zasilanie, albo nie dawało pełnego. Może jakiś przekaźnik? Wątpię, aby nawet jeśli jest to był rozbity na lusterko prawe i lewe. Z kolei niczego nie wykluczam.

Co do wewnętrznego to robiłem myk z wtyczką oraz naświetlaniem czujników i też nic to nie dało. Temat porzuciłem, ale ostatnio zaczęło mnie to znowu denerwować.
W moich lusterkach bocznych jest tylko 3 kable do silniczków sterujących położeniem lustra i 2 kable do ogrzewania, więc nie wiem czy taka opcja jak ściemnianie w ogóle jest...
Lusterko wewnętrzne jest cały czas ciemne. Naświetlanie nic nie pomaga, wyjmowanie wtyczki też nie.

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: Lusterka zewnętrzne - 2 problemy - grzanie i ściemnianie

Post autor: bergman » 07 sty 2019, 21:53

Pokaż zdjęcie lusterek zewnętrznych to wszystko się wyjaśni.

bati333
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 12 wrz 2018, 00:44
Skąd: Przeworsk
Rok: 2005
Silnik: 2.0T

Re: Lusterka zewnętrzne - 2 problemy - grzanie i ściemnianie

Post autor: bati333 » 07 sty 2019, 22:19

Takie mam lusterka jak to z tej strony:

https://www.eurofrance.pl/Lusterko-Lewe ... -7pin-6061

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: Lusterka zewnętrzne - 2 problemy - grzanie i ściemnianie

Post autor: bergman » 08 sty 2019, 00:11

Jeżeli masz takie jak w tym linku to są zwykłe i one się nie ściemniają.

Kryniax
Administrator
Posty: 355
Rejestracja: 08 lut 2017, 16:25
Skąd: Konin
Rok: 2007
Silnik: 3.5 V6

Re: Lusterka zewnętrzne - 2 problemy - grzanie i ściemnianie

Post autor: Kryniax » 10 sty 2019, 17:53

Lusterka, które się przyciemniają (fotochromowe) maja chyba złącze na 15 pin i taką charakterystyczną obwódkę wokół szkła:
Obrazek

Piszesz, że rozłączyłeś i wpiąłeś wtyczkę, ale nie dało to efektu. Ja radziłbym Ci to jeszcze raz wypiąć, kupić jakiś preparat czyszczący np. Kontakt U do styków, bądź zwykłą benzynę ekstrakcyjną, jakąś szczoteczkę i wyczyścić wszystko dokładnie. Mi też lusterka nie grzały ani się nie przyciemniały, a wystarczyło to wszystko dobrze wyczyścić. Niestety nie jestem pewien czy zewnętrzne fotochromy występowały w lusterkach bez pamięci. Jeżeli mówisz, że lusterko wewnętrzne jest cały czas na maksa przyciemnione to może być po prostu uszkodzone. Można ewentualnie sprawdzić jakie napięcie wychodzi z diody wbudowanej w lusterku. Na forum jest instrukcja do instalacji elektrycznej i są tam podane prawidłowe parametry napięcia dla lusterek.

ODPOWIEDZ