Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Elektryka wnętrza, silnika i nadwozia, oświetlenie
Awatar użytkownika
ViruS001
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 16 sie 2017, 20:44
Skąd: Nysa
Rok: 2009
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Audi S3

Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Post autor: ViruS001 » 25 wrz 2017, 17:41

Witam!
Mam pewien problem z lusterkiem od pasażera. Od jakiegoś czasu dzieją się dziwne anomalie.

W każdym razie co się dzieje. Gdy zamknę samochód to wiadomo lusterka się automatycznie składają, gdy otwieram to rozkładają z tym, że prawe lusterko świruje. Raz góra, w dół - ewidentnie szuka swojego miejsca i za każdym razem ustawia się z widokiem na ziemie i za każdym razem muszę je znów ustawić. Zapisywanie pozycji itd. itp. nie działa na to lusterko :D

Co próbowałem?
- Ustawienie ręczne ale nie ma znaczenia czy lusterko dam na maksa do góry czy gdziekolwiek zawsze po otwarciu samochodu ustawia się w to samo miejsce;
- wymieniłem przewody oraz dodatkowo je zaizolowałem;
- przeczyściłem mechanizmy oraz niektóre przesmarowałem.

Gdzie może leżeć problem?

PS: nie zawsze się tak ustawi dziwnie. Są momenty, że ustawi się zgodnie z tym co zapisałem.

Awatar użytkownika
chrisfox
Forumowicz
Posty: 751
Rejestracja: 04 cze 2017, 19:21
Skąd: Warszawa
Rok: 2005
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Renault Safrane 2,5

Re: Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Post autor: chrisfox » 25 wrz 2017, 19:49

Temat nam się trochę zdublował - i nawet tytuł jakby podobny ;) - http://www.velsatis.com.pl/viewtopic.php?f=10&t=329

Od razu dodam, że u mnie na razie problem nierozwiązany - po prostu nie miałem kiedy. Poprzedni właściciel twierdzi, że to wina czujników (może źle zrozumiałem) położenia lustra. Dał mi nawet inne, tylko na razie jeździ sobie w bagażniku.

Awatar użytkownika
ViruS001
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 16 sie 2017, 20:44
Skąd: Nysa
Rok: 2009
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Audi S3

Re: Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Post autor: ViruS001 » 25 wrz 2017, 23:27

O widzisz haha :D to nie zauważyłem.

To ja będę walczył dalej, jutro je zdejmę i spróbuje rozebrać całe mechanizmy na czynniki pierwsze i zobaczyć ew. jak znajdę w okolicy coś to podmienię lusterka czy to aby na pewno wina samego lustra czy też gdzieś dalej w elektryce. Wówczas podepnę to na krótko pod lusterko kierowcy i się zobaczy :P

Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Post autor: sasio » 26 wrz 2017, 07:09

Virus nie wiem czy dobrze kojarzę ale w Velu nie było fabrycznego składania lusterek, więc raczej masz dołożony moduł, przez który może wszystko świrować, który dodatkowo ma problemy jeżeli lusterka są z pamięcią ale...problem może leżeć w prawidłowym osadzeniu lusterka tzn.ktos zadał lusterku aby się rozłożyć a sam rozłożył je do końca i ono świruje. Miałem tak gdy zostawiłem lusterka normalnie w pozycji rozłożone, ktoś na parkingu mi lusterka rozłożył w sam dół , a później ja ustawiłem je na zamknięte (bo myślałem że tak zostawiłem) tam są takie blokadki, na których lusterko musi się osadzić i zablokować
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

Awatar użytkownika
ViruS001
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 16 sie 2017, 20:44
Skąd: Nysa
Rok: 2009
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Audi S3

Re: Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Post autor: ViruS001 » 26 wrz 2017, 22:50

Tak. W Velku nie było fabrycznego składania lusterek (przynajmniej mi nic o tym nie wiadomo). "Moduł" sam dołożyłem bo to 10 minut roboty z Citroena C3. Mimo wszystko nie powinno to mieć wpływu, gdyż lusterka posiadają moduł składania ale ręcznego a nie automatycznego - to działa na takiej samej zasadzie 1:1.

Nie do końca rozumiem. Gdy lusterka są rozłożone i ktoś je złoży mechanicznie to zaczyna świrować?

Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Post autor: sasio » 26 wrz 2017, 23:04

Tak, bo auto myśli że dalej są rozłożone.
Dasz mu opcje złożenia i lustro się nie przemieszcza (bo się opiera o graniczne wartości) a silniczek chce iść dalej.
Może się wszystko spalić albo zepsuć, dzięki czemu są takie cuda.
Jak z tym modułem, bo nie mam pamięci lusterek ale fajna sprawa automatyczne składane
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

Awatar użytkownika
KaMis
Klubowicz
Posty: 273
Rejestracja: 07 gru 2016, 13:52
Skąd: Aleksandrów Łódzki
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Post autor: KaMis » 27 wrz 2017, 21:35

ViruS daj jakieś szersze info o tym module

Awatar użytkownika
ViruS001
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 16 sie 2017, 20:44
Skąd: Nysa
Rok: 2009
Silnik: 3.5 V6
Drugie auto: Audi S3

Re: Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Post autor: ViruS001 » 02 paź 2017, 20:06

Problem z lusterkiem rozwiązałem. Dokładnie nie wiem co podziałało ale napiszę co wykonałem. Rozebrałem lusterko na czynniki pierwsze, wszelkie kable sprawdziłem czy nie są przecięte oraz dwa z nich wymieniłem bo nie wyglądały zaciekawię moim okiem, założyłem termokurcze, oplot oraz całość poszła w osłonę tzw. peszel. Dodatkowo mechanizmy przeczyściłem specjalnymi środkami i dokładnie przesmarowałem. Oczywiście od strony kierowcy również wykonałem taką procedure (tylko bez wymiany kabli) - zajęło mi to jakieś trzy dni (tzn. 10 godzin roboczych). I tak jeździłem najpierw bez jednego lusterka, a później drugiego :lol:

Po tym zabiegu zastanowiła mnie wypowiedź @sasio a więc bawiłem się lusterkiem składając je i wymuszając otworzenie chcąc zrozumieć ten system. Racją jest, że silniczek się gubi i działa praktycznie cały czas. W każdym razie nie wiem co przyczyniło się do rozwiązania problemu ale od kilku dni jest spokój. Tak jak ustawię i zapiszę tak się ustawia.

@KaMis
OPIS TOTALNIE UPROSZCZONY (proszę nie łapać za słówka):
Tu nie ma co dużo pisać :P

Zwykły moduł - w sumie to kawałek wtyczki (ale załóżmy, że jest to moduł). Istnieją uniwersalne na allegro/ebay za grosze, a w nich instrukcja (możesz nawet wybrać do innych modeli Renault). Podpinasz lusterka do modułu, moduł do zasilania i do centralnego zamka - jak otwierasz samochód moduł ten "otwiera" przepływ prądu do lusterka, a jak zamykasz to blokuje - i wualala działa :P

Ja akurat wykorzystałem moduł z citroena C3 bo takowy leżał u mnie.
Dopowiem, że w vel satisie, który ma ręczne składanie lusterek tzn. tam gdzie ustawiasz lusterka jest opcja złożenia ich to sprawa jest o wiele, wiele łatwiejsza (nie wiem czy wszystkie wersje wyposażenia takie coś posiadały) dlaczego? Dostajesz się do tych kabli i podpinasz modulik pod to i pod centralny zamek. Jak masz hands free jak w moim przypadku to podpinasz się właśnie pod te kable od hands free oraz centralny zamek jakby przyszło zamknąć z karty - wówczas automatyczne składanie lusterek działa w obu przypadkach. A i warto wspomnieć, że jak zamkniesz drzwi od środka guzikiem na panelu to lusterka mogą się złożyć, jeżeli podepniesz pod nie właściwy kabel (akurat w renówce jest to oddzielone - +1 dla reno).

Moduł ten montowałem jakieś 40 minut z jeszcze innymi rzeczami, które akurat wykonywałem. Wystarczy, że masz schemat elektryczny a takowy jest dostępny na naszym forum :) A nawet bez tego jesteś wstanie to zrobić miernikiem.

Awatar użytkownika
KaMis
Klubowicz
Posty: 273
Rejestracja: 07 gru 2016, 13:52
Skąd: Aleksandrów Łódzki
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Post autor: KaMis » 03 paź 2017, 05:06

Big up for you. Dzięki

997kupiec997
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 25 lut 2018, 16:50
Skąd: Warszawa
Rok: 2009
Silnik: 3.5 V6

Re: Lusterko zewnętrzne żyje własnym życiem

Post autor: 997kupiec997 » 10 mar 2018, 18:31

W UCH jest możliwość zaprogramowania składania lusterek po zamknięciu ostatnia pozycja w konfiguracji , tam gdzie dajemy ,,z" lub ,bez"

ODPOWIEDZ