Zwariowały szyby

Elektryka wnętrza, silnika i nadwozia, oświetlenie
Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Zwariowały szyby

Post autor: sasio » 01 sie 2017, 10:38

Gdy kupiłem Vela z szybami wszystko było okey, zamykanie, otwieranie, tak jak fabryka dała.

Pewnego dnia padło zamykanie szyby tylnej prawej z poziomu panelu kierowcy (mogłem tylko otworzyć), natomiast z poziomu przycisku w drzwiach prawych tylnych mogłem otwierać i zamykać, wymienilem przyciski kierowcy i ten w drzwiach

Dziś postanowiłem tam zajrzeć i okazało się że kostka zgniła, tak więc mając taką kostkę, zrobiłem fotki, rozpisalem piny i przełożyłem jeden do jednego piny.

Przy obcinaniu kabla od kostki odpietej od modułu, kawałek szczypiec zachaczyl minus i zrobiło się zwarcie (ciałem plus i nacialem izolacje minusa), strzelił bezpiecznik 30A od przodu.
Dokończyłem montaż kostki, założyłem nowy bezpiecznik i szyba prawa tylna z poziomu kierowcy, zaczęła działać jak powinna ale...otwieranie szyby kierowcy się odwróciło, tzn.wciskam w dół jedzie do góry, wciskam do góry jedzie w dół.
Nie ma mowy o podmianie kabli (już to próbowałem ale wtedy zero reakcji).
Stwierdziłem że może inne poleciały bezpieczniki, wyjąłem i szyba prawa tylna zachowuje się jak prEd naprawą, a kierowcy pozostała z odwrócona polaryzacją.
Podmiana przycisku nic nie daje.
Jakieś pomysły?

Pytanie wyjęcie modułu szyb w drzwiach kierowcy wiąże się z koniecznością demontażu podnośnika szyb czy tylko odkręcam go od silniczka
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

kejno
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 19 cze 2017, 16:02
Skąd: Gdańsk
Rok: 2007
Silnik: 3.5 V6

Re: Zwariowały szyby

Post autor: kejno » 01 sie 2017, 11:39

Próbowałeś odłączyć akumulator całkowicie i 'zaprogramować' ponownie otwieranie szyb?
W sensie krokowo dojechać do krańcowych pozycji - otwarcia i zamknięcia?
Dziwna sprawa ogólnie, ale może to pomoże...

Kryniax
Administrator
Posty: 355
Rejestracja: 08 lut 2017, 16:25
Skąd: Konin
Rok: 2007
Silnik: 3.5 V6

Re: Zwariowały szyby

Post autor: Kryniax » 01 sie 2017, 12:07

Ja wyciągałem cały podnośnik, ale wydaje mi się że dałoby radę wyjąć sam moduł, tylko trochę gimnastyki. Sprawdź jeszcze te kable czy aby na pewno jest wszystko dobrze, ja sprawdzałem wiele razy, a i tak wyszło że miałem jedną masę w złym pinie i mocno przez to wariowały. Wymontuj i zajrzyj w ten moduł bo warto, u mnie był przypalony.

Gabrielo Vel satis
Forumowicz
Posty: 624
Rejestracja: 17 gru 2016, 07:05
Skąd: KUTNO
Rok: 2005
Silnik: 2.0T
Drugie auto: Renault Megane RS

Re: Zwariowały szyby

Post autor: Gabrielo Vel satis » 04 sie 2017, 11:39

Sasio da radę wyjąć sam moduł,ale trzeba użyć akrobacji,gdyż jest utrudniony dostęp do mikroskopijnych śrubek :( ,które znajdują się po lewej stronie modułu. Jak włożysz oko z lewej strony w drzwi i spojrzysz na moduł to je zobaczysz. Potem trzeba obudowę uwolnić z zatrzasków. I owy sterownik mamy na wierzchu. ;)

Awatar użytkownika
mcrsk8
Forumowicz
Posty: 21
Rejestracja: 16 cze 2017, 13:01
Skąd: Hagen a.t.w./Rybnik
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Zwariowały szyby

Post autor: mcrsk8 » 23 sie 2017, 16:08

Możesz okdręcić obudowe silnika, odwrócić ją o 180 st i skrecic spowrotem. Zmieniasz wtedy obroty silnika w drugą strone :-)

Awatar użytkownika
sasio
Administrator
Posty: 1175
Rejestracja: 28 lis 2016, 18:48
Skąd: Szczecinek
Rok: 2002
Silnik: 2.0T

Re: Zwariowały szyby

Post autor: sasio » 23 sie 2017, 21:37

Założyłem nowy silnik szyby i sprawność na szybę kierowcy wróciła. Dalej jest problem z tamtą szyba
VelSatisem się nie jeździ.
VelSatisem się podróżuje!

rafalekhc
Forumowicz
Posty: 8
Rejestracja: 27 paź 2017, 18:48
Skąd: Białystok
Rok: 2005
Silnik: 2.0T

Re: Zwariowały szyby

Post autor: rafalekhc » 24 wrz 2021, 00:00

I jak to się skończyło dalej ?

bati333
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 12 wrz 2018, 00:44
Skąd: Przeworsk
Rok: 2005
Silnik: 2.0T

Re: Zwariowały szyby

Post autor: bati333 » 16 wrz 2023, 11:14

Mam podobny problem.
Musiałem odbudować całą wiązkę, która przechodzi od drzwi kierowcy w słupek, kable przełożone 1do1 i działa wszystko, tylko nie mogę otworzyć szyby od strony pasażera z panelu kierowcy.
Od strony pasażera wszystko jest dobrze. Kupiłem nowe przyciski, nic to nie dało.
Szyba jakbym nie sterował przełącznikiem to tylko się podnosi, jak wciskam przełącznik to słyszę tykanie silnika, ale jakby tylko chciał podnosić.
Kable dobrze przełożone, bezpieczniki całe, przełączniki podmieniane już 3 razy i ciągle to samo.
Nie wiem czego się czepić.

ODPOWIEDZ