Lusterko kierowcy nie grzeje

Elektryka wnętrza, silnika i nadwozia, oświetlenie
bati333
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 12 wrz 2018, 00:44
Skąd: Przeworsk
Rok: 2005
Silnik: 2.0T

Lusterko kierowcy nie grzeje

Post autor: bati333 » 18 gru 2019, 02:13

Mam taki problem. Jakiś czas temu przestało mi grzać lusterko lewe. OK pomyślałem standardowa bolączka, słabe połączenia dostały zielonego koloru. Zmierzyłem miernikiem napięcie i było 1,5V. Zabrałem się za rozbiórkę wtyczki drzwi-karoseria, bo było zielono. Wyczyściłem wtyczkę od drzwi i od karoserii, zmontowałem wszystko jak było a lusterko dalej nie grzeje. Pomyślałem, że pewnie mata grzewcza padła, ok kupiłem wkład nowy i dalej nie grzeje. Na gołych kablach napięcie +-12V, jak zapnę lustro spada do 0,2V, jak odepnę znowu ok 12V. Przekładałem na stronę pasażera i oba wkłady grzeją. Przełożyłem ze strony pasażera do kierowcy i nie grzeje.
Może ktoś to przerabiał? Potrzebuję się dowiedzieć które kable odpowiadają za grzanie lusterka w tej kostce drzwi-karoseria (vel poliftowy). Podpowie ktoś? Lusterko chyba 7pin.
Kolejne pytanie to czy kable są polaryzowane i czy ma to znaczenie przy połączeniu do maty lusterka? Nie mogę znaleźć na kablach żadnej cechy a końcówki po kilku manewrach odpadły...
Poratujcie, bo mnie rujnuje już to auto psychicznie.

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: Lusterko kierowcy nie grzeje

Post autor: bergman » 18 gru 2019, 08:49

Jak masz składane lusterka to prawdopodobnie przełamały się przewody w miejscu, w którym obudowa wykonuje ruch obrotowy.
Przechodziłem to z czujnikiem temperatury. Wymiana przewodów rozwiązała problem.

bati333
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 12 wrz 2018, 00:44
Skąd: Przeworsk
Rok: 2005
Silnik: 2.0T

Re: Lusterko kierowcy nie grzeje

Post autor: bati333 » 18 gru 2019, 10:18

Wykluczam tą możliwość ze względu na fakt, że jeśli szkło jest odpięte to napięcie wynosi +-12v a jak jest podpięte to spada do 0,2v. Też o tym myślałem na samym początku, ale wtedy zawsze byłby brak napięcia.

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: Lusterko kierowcy nie grzeje

Post autor: bergman » 18 gru 2019, 12:20

To właśnie mogą być objawy uszkodzonej wiązki. Dla miernika jest 12V, ale pod obciążeniem już go nie ma.
Podłącz zamiast wkładu lusterka zwykłą żarówkę 12V. Jeżeli zaświeci to wiązka ok, w przeciwnym razie wiązka może być uszkodzona. Demontaż całego lusterka to chwila, bierzesz na stół przeciągasz nowe kable, przekładasz do kostki i już.

bati333
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 12 wrz 2018, 00:44
Skąd: Przeworsk
Rok: 2005
Silnik: 2.0T

Re: Lusterko kierowcy nie grzeje

Post autor: bati333 » 18 gru 2019, 12:31

Ok kolego spróbuję tylko jest jeden problem. Jak mam odkręcić śrubę którą widzę od góry? Przed nią jest jakiś metalowy pręt... to chyba jakieś zabezpieczenie, ale nie jestem pewien.

Ok doszedłem jak zdjąć zabezpieczenie. Zabieram się do rozbiórki i zobaczymy.
Na razie dziękuję za odzew.

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: Lusterko kierowcy nie grzeje

Post autor: bergman » 18 gru 2019, 16:24

Dla potomnych napiszę, że trzeba szeroko otworzyć drzwi i wykręcić śrubę, która zasłania dostęp do śrub trzymających podstawę lusterka. Łeb tej długiej śruby będzie od strony słupka przedniego.

Awatar użytkownika
rafal1981
Klubowicz
Posty: 1006
Rejestracja: 09 gru 2016, 23:32
Skąd: Biskupice
Rok: 2007
Silnik: 2.0 dCi
Drugie auto: FORD TAUNUS TCIII2.0

Re: Lusterko kierowcy nie grzeje

Post autor: rafal1981 » 18 gru 2019, 20:14

Czekam na odpowiedź kolegi bati333, u mnie też nie działa ogrzewanie, czasem lusterko pasażera nie da się ustawić i temperatura zewnętrzna także jest nie wyświetlana

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: Lusterko kierowcy nie grzeje

Post autor: bergman » 18 gru 2019, 21:20

U mnie temperatura była mocno zaniżona.
Jeżeli nie działa więcej funkcji to może to być wiązka ale też połączenie drzwi - słupek.

bati333
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 12 wrz 2018, 00:44
Skąd: Przeworsk
Rok: 2005
Silnik: 2.0T

Re: Lusterko kierowcy nie grzeje

Post autor: bati333 » 18 gru 2019, 22:51

To po kolei. Temat temperatury przerabiałem na wiosnę. Kostka między drzwiami a karoserią była cała zielona, czyściłem, wymieniałem piny (które są oczywiście bardzo trudno dostępne i nietanie) i wszystko wróciło do normy.
Dzisiaj rozebrałem lusterko wg rad kolegi bergmana i faktycznie miałeś rację. Kostka zielona, piny zgniłe. Miałem drugie lusterko więc zacząłem przerabiać i kombinować. Po włożeniu lusterka zlutowanego i złożonego nie działało nic, ani lusterka ani szyby. Zacząłem ruszać kostką między drzwiami a karoserią i wszystko powróciło. De facto kostkę rozbierałem niedawno i też czyściłem.
Wszystko gra, ale lusterko dalej nie grzeje. Muszę poszukać pinów (igiełek) i wymieniać po kolei, albo kupić całą nową wiązkę, ponieważ niedobrze mi się już robi na widok tego samochodu.
Tak poza tematem to masę ludzi mi powtarzało, że te samochody to tragedia i dramat a ja głupi z tym walczyłem. Pierwsze 4 lata użytkowania bajka, później usterka za usterką.
Kupiłem go za 20tyś. wpakowałem dodatkowe 30tyś., ponieważ na niczym nie oszczędzałem, sam oryginał itp. a tu zero wdzięczności! Szlag mnie już trafia na widok kolejnej niedziałającej rzeczy w tym złomie.
Co jedno naprawię to znowu coś innego wyskakuje. Niestety, ale muszę przyznać rację ludziom, że te samochody to ruina, żebyś nie wiem jak dbał.
Mechanizm szyby lewej już 5 w ciągu 2 lat, zamek klapy z tyłu 4 w ciągu 2 lat, nie wspominając o całej porażkowej elektryce w tym samochodzie.
Na dodatek jeszcze podsufitka się rozwarstwiła...
Najgorsze jest to, że teraz sprzedać to żal patrząc ile tam kasy utopione!
Także tak.
Dziękuję kolego bergman za cenne rady!

bergman
Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: 26 sie 2018, 21:26
Skąd: Płock
Rok: 2008
Silnik: 2.0 dCi

Re: Lusterko kierowcy nie grzeje

Post autor: bergman » 18 gru 2019, 23:22

Jestem trochę zaskoczony tym, że u Ciebie jest tak zielono w kablach. To są połączenia hermetyczne, tam teoretycznie nie powinno być wilgoci.
Ja mam obecnie 14 (czternastą) renówkę i w dwóch miałem poważniejszy problem z elektryką:
1. Scenic 2000 brak masy w tylnej lampie. Poprawiłem styk i od jakiś 8-10 lat jest spokój (jeździ nim non stop moja mama).
2. Skorodowana pompa ABS w Espace 2010 - standard w tym modelu.

Obecnie w vel satisie (końcówka 2008) nie działa mi tylko podświetlenie podłokietnika. Oprócz czujnika temperatury nie naprawiałem nic poza silnikiem i skrzynią (kupiłem auto z niesprawną skrzynią i silnikiem - uszkodzenie skrzyni przez najechanie na przeszkodę, silnik uszkodzony przez uszkodzoną świecę żarową).

ODPOWIEDZ